Tänane kuupäev Neljapäev Mär 28, 2024 12:33 pm
  

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi



Tee uus teema Vasta teemale  [ 310 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Järgmine
  Printerivaade Eelmine teema | Järgmine teema 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Algaja viljakasvataja
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juun 09, 2014 8:21 pm 
Eemal

Liitunud: Reede Jaan 04, 2013 8:03 am
Postitusi: 310
Asukoht: Ida-Virumaa
Tere !

Kuna minu soov hakata lehmi kasvatama lükkub tulevikku siis tahaks hakkata juba kapitali teenima ja talupidamisega algust tegema. Ei ole varem vilja kasvatanud siis tahaks teada, kas odrale ja hernele kõlbab esimese aasta väetiseks mittestandardne väetis NPK 20:12:8 ? Kui ma õigesti arvutasin siis peaks ühes tonnis selles väetises olema 500 kg lämmastikku, 300 kg fosforit ja 200 kg kaaliumit. Mis on selle mittestandardse väetise head ja vead ?

Räägiks siis natuke lähemalt ka oma plaanist.
Kuna olen alles 14. aastane siis ärge kohe hakake mind erinevatele koolitustele saatma :mrgreen: Algul ei ole mul niipalju raha võtta, et osta normaalset väetist nt NPK 16:16:16
Plaan on siis sel sügisel oma 19.5 ha üles künda umbes 15 cm sügavuselt ja kevadel kultiveerida ja vili koos väetisega maha külvata.
Plaanis oli maha panna 10 ha otra Anni ja 9.5 ha hernest. Võite soovitada ka hernesorte mida kasutate. Hetkel ei meenu, mis sorti mul onu kasvatab. Seemnevilja ostan algul tema käest. Kas hernele võiks juurde külvata ka sinepit mida mööda hernes ronima hakkaks või kuidas teisiti saaks nii, et lamandumis % oleks võimalikult väike ? Onu mul ei külva hernele midagi juurde aga hernes lamandunud ka. Ega muidu ei olegi lamandumine probleem aga koristamisel lõhub kombaini ja võib ju maas ka mädanema minna.
Külvinormiks oleks seemet 200 kg/ha ja väetist ka 200 kg/ha

Tuli küll pikk teks aga ma loodan, et keegi viitsib aidata ja mu küsimustele vastata :D


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Algaja viljakasvataja
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juun 09, 2014 9:31 pm 
Eemal

Liitunud: Kolmapäev Veebr 24, 2010 6:17 pm
Postitusi: 196
Pikalt ei viitsi kirjutada, aga esiteks on väetiste arvutamine ikka veidi untsu läinud. 1 tonnis väetises on tegelikuses N 200 P 52,8kg ja K 66,4kg. Ehk siis et soovituslike norme pelgalt kompleksiga kätte saada, on päris keeruline. Mittestandardse all mõtled täpsemalt mida? Mõni teise sordi väetis? Kui külvik suudab seda külvata siis esimesteks katsetusteks pole vahet. Mullaproovid tehtud ennem, siis saab valida millisest elemendist täpsemalt puudust on.

http://www.pikk.ee/valdkonnad/finantsmajandus/kattetulu-arvestused#.U5YHC3J_ujs

Esimeseks katsetuseks soovitaks ise suvinisu. Omast kogemusest kõige lollikindlam. Oder haigustele väga vastuvõtlik, madalatel sortidel vaja taimekaitsele rohkem rõhku panna. Hernele antud väetis ei sobigi, kuna lämmastiku liiga palju ja vaja veidi suuremat külvisenormi ka tavaliselt, kui tugikultuuri ei külva.

Nagu aru saan siis lähikonnas teadmistega mees olemas. Küll tema oskab täpsemalt õpetada, mida ja kui palju üldse sinna panna.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Algaja viljakasvataja
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juun 09, 2014 9:38 pm 
Eemal

Liitunud: Teisipäev Mär 18, 2014 11:18 pm
Postitusi: 27
herne külvisenorm 325kg/ha ilma tugikultuurita mahedale oleks vast normaalne.otra ei soovita tõesti väga pigem kaer v suvinisu need vähe lollikindlamad.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Algaja viljakasvataja
PostitusPostitatud: Teisipäev Juun 10, 2014 7:32 am 
Eemal

Liitunud: Reede Jaan 04, 2013 8:03 am
Postitusi: 310
Asukoht: Ida-Virumaa
Aitäh vastamast !

Algul oligi plaan herne asemel suvinisu külvata aga kuna maa kuhu ma oma esimese põllu rajan on olnud eelnevalt rentniku käes ja tema on külvanud sinna 2010-2012 oli vahekultuur mesikas, 2012 oli rukis ja 2013 oli oder. Sel aastal külvas ta sinna rapsi. Hernest tahtsin külvata sellepärast, et annab maale lämmastikku ja parandab mullaviljakust. Kas sel juhul kui väetis ei ole viljale sobiv kasvavad taimed ebaühtlaselt või annab see tunda ainult saagikuses ?
Kui keegi viitsib kirjutada võiks öelda, mis väetist keegi hernele annab ?

Ette tänades


Viimati muutis vellemees, Teisipäev Juun 10, 2014 7:04 pm, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Algaja viljakasvataja
PostitusPostitatud: Teisipäev Juun 10, 2014 7:52 am 
Eemal

Liitunud: Reede Jaan 04, 2013 8:03 am
Postitusi: 310
Asukoht: Ida-Virumaa
Ma olen ennem ka juba neid kattekulu arvestusi uurinud ja seal ka külvinorm hernel 200 kg/ha.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Algaja viljakasvataja
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juun 11, 2014 7:17 am 
Eemal

Liitunud: Reede Jaan 04, 2013 8:03 am
Postitusi: 310
Asukoht: Ida-Virumaa
Eelkultuure vaadates, siis tuleb välja, et ma ei saagi tuleval aastal hernest külvata, kuna rapsil ja hernel on ühine haigus valgemädanik ja sellepärast ei ole soovitatav peale rapsi hernest maha külvata. Järelikult külvan ma 9,5 ha suvinisu Moonit. Külvinormi seal 200 kg/ha. Väetiste poolepealt ei oskagi enam sõnavõtta. Mitte standardset väetist tuleks enne maha külvamist ilmselt väetisepurustajast läbi lasta, kuna pidi olema tükkis, kuid mitte niiskust saanud.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Algaja viljakasvataja
PostitusPostitatud: Teisipäev Juun 17, 2014 7:26 am 
Eemal

Liitunud: Reede Jaan 04, 2013 8:03 am
Postitusi: 310
Asukoht: Ida-Virumaa
Tere jälle !

Sai vahepeal seda väetise värki uuritud ja selles mitte standardses väetises NPK 20:12:8 koosneb siis 200 kg lämmastikust, 120 kg fosforist ja 80 kg kaaliumist. Kokku on aineid siis 400 kg aga ülejäänud 600 kg on siis mingisugused ballastained ? Milleks on vaja neid ballastaineid, kui võiks müüa puhast väetist või siis läheks hind liiga astronoomiliseks ?
Loodan, et keegi viitsib minu küsimustele vastata :roll:


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Algaja viljakasvataja
PostitusPostitatud: Teisipäev Juun 17, 2014 10:55 am 
Eemal

Liitunud: Laupäev Mär 19, 2011 7:25 pm
Postitusi: 89
Asukoht: Lääne-Eesti
Kui mul õieti koolist meelde on jäänud siis need ballastained peaks aitama taimel neid toitelemente omastada!??


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Algaja viljakasvataja
PostitusPostitatud: Teisipäev Juun 17, 2014 12:01 pm 
Eemal

Liitunud: Laupäev Nov 15, 2008 9:47 pm
Postitusi: 476
Asukoht: Läänemaa
vellemees kirjutas:
Tere jälle !

Sai vahepeal seda väetise värki uuritud ja selles mitte standardses väetises NPK 20:12:8 koosneb siis 200 kg lämmastikust, 120 kg fosforist ja 80 kg kaaliumist. Kokku on aineid siis 400 kg aga ülejäänud 600 kg on siis mingisugused ballastained ? Milleks on vaja neid ballastaineid, kui võiks müüa puhast väetist või siis läheks hind liiga astronoomiliseks ?
Loodan, et keegi viitsib minu küsimustele vastata :roll:

Tegelikult on nii, et ei ole seal väetises ka 120 kg fosforit ja 80 kg kaaliumit.
Lämmastiku puhul märgitakse mitu protsenti on seda elemendina. Antud väetise puhul on siis lämmastikku väetises 20%.
Kaaliumi ja fosfori puhul tuuakse välja mitu % on antud elemendi oksiidi. Selleks, et saada teada kui palju on puhast elementi tuleb oksiid läbi korrutada koefitsiendiga. Fosforoksiidi puhul on selleks 0,436 ja kaaliumoksiidi puhul 0,83.
Antud väetises on 12% fosforoksiidi ehk siis 12 x 0,436 = 5,232% fosforit.
8% kaaliumoksiidi ehk 8 x 0,83 = 6,64% kaaliumit.

_________________
Põllumees rikas, põlvini sitas.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Algaja viljakasvataja
PostitusPostitatud: Teisipäev Juun 17, 2014 4:37 pm 
Eemal

Liitunud: Reede Jaan 04, 2013 8:03 am
Postitusi: 310
Asukoht: Ida-Virumaa
Aitäh Madis vastamast ja selgitamast :D

Ega kui Olustveres ei ole käinud siis ei saagi kohe kõike teada ja osata :roll: aga minu puhul on tahtejõud suurem kui kannatus võime :mrgreen:


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Algaja viljakasvataja
PostitusPostitatud: Pühapäev Juun 22, 2014 1:49 pm 
Eemal

Liitunud: Reede Jaan 04, 2013 8:03 am
Postitusi: 310
Asukoht: Ida-Virumaa
Mul naabrimehel tekkis küsimus, et mis haigus see võib olla kui viljataime alumised lehed kolletavad ? Ise ta arvas, et mürgitamisel doseeris mürki üle.

Vastuseid oodates Robin


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Algaja viljakasvataja
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juun 23, 2014 8:05 am 
Eemal

Liitunud: Kolmapäev Mär 04, 2009 7:49 pm
Postitusi: 1112
Kui koolipinki pole võimalik nühkida, siis teiseks kiiremaks abinõuks tarkuse leidmiseks oleks googeldamine. Teravilja haigused on siin http://www.sordiaretus.ee/files/Nouande ... igused.pdf Kui otsid, leiad ka kõik vajamineva sortide, saagikuse, külvinormide, väetiste jm kohta. Edu.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Algaja viljakasvataja
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juun 23, 2014 3:54 pm 
Eemal

Liitunud: Reede Jaan 04, 2013 8:03 am
Postitusi: 310
Asukoht: Ida-Virumaa
Seda slaid show-d juba näinud, aga seal sellist haigust ei ole nagu naabrimehe viljas on. Nii, et arvata võib, et mürgitas üle.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Algaja viljakasvataja
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juun 23, 2014 4:30 pm 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Nov 05, 2008 12:40 pm
Postitusi: 587
Asukoht: Lääne-Virumaa Simuna
Pakun, et doseeris seemet hoopis üle.

_________________
Ära osta masinat, millest mõistus üle ei käi!!!


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Algaja viljakasvataja
PostitusPostitatud: Neljapäev Jaan 01, 2015 5:09 pm 
Eemal

Liitunud: Reede Jaan 04, 2013 8:03 am
Postitusi: 310
Asukoht: Ida-Virumaa
Tere! Esmaks kas tõesti kellelgi ei ole kogemus Novavikingus müüdava mittestandardes väetisega? Tellisin ära aga ootavad veel, et keegi Ida-Virumaalt telliks 2 tonni väetist siis saaks transpordi tasuta. Teiseks uurisin seda uut toetuste kava ja ei saanud päris täpselt aru, kas mul on õigus saada 20 ha ÜPT kui mul on kogu pind odra all? See on see rohestamise värk. Ise lugesin välja, et kui kogu põllumajanduslik maa ületab 10 ha siis peab mitut kultuuri kasvatama. See ÜPT oleks maru hea saaks vähemalt järgmise aasta kütte ja väetise ostetud :D

Äkki on kellelgi aega vastata :roll:


Üles
 Profiil  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 310 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  





Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
et 3.0.10

greenmiles v1.1 designed by CodeMiles Team -TemplatesDragon-.