Tänane kuupäev Pühapäev Apr 28, 2024 5:23 pm
  

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi



Tee uus teema Vasta teemale  [ 106 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Järgmine
  Printerivaade Eelmine teema | Järgmine teema 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: mahe tootmisviis
PostitusPostitatud: Pühapäev Apr 04, 2010 8:05 am 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Nov 03, 2008 5:55 pm
Postitusi: 173
Asukoht: Mulgimaa
jahimees15 kirjutas:
Teraviljadest on mõistlik kasvatada talinisu, rukist ja kaera ülejäänud on suht mõtetu.


Miks ülejäänud mõtetud on?


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: mahe tootmisviis
PostitusPostitatud: Neljapäev Apr 08, 2010 7:17 am 
Eemal

Liitunud: Reede Sept 19, 2008 6:52 am
Postitusi: 373
oder ja suvinisu tahab ikkagi väetist saada, kaer ju umbrohi,
aga miskipärast on mahe külvikord ristik, ristik, talivili, suvivili, allakülv ristik jne.




kaera sain 3,5t ha 2009a


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: mahe tootmisviis
PostitusPostitatud: Reede Apr 09, 2010 8:12 am 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Nov 03, 2008 5:55 pm
Postitusi: 173
Asukoht: Mulgimaa
Aga kui suurt rolli mängib mullatüüp viljatüübi valikul?


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: mahe tootmisviis
PostitusPostitatud: Kolmapäev Apr 14, 2010 12:58 pm 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Aug 13, 2008 7:04 pm
Postitusi: 711
Asukoht: Tartu-Pärnu-Ikla
Selline küsimus. Kui ma teen allakülviga teravilju, täpsemalt siis kaera ja nisu, palju ma pean normi vähendama (mitme kg'ni või terade arvuni)?

_________________
claas celtis 456rx
MTZ 82
2 x T40
T100


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: mahe tootmisviis
PostitusPostitatud: Reede Dets 24, 2010 10:03 pm 
Eemal

Liitunud: Laupäev Juul 31, 2010 9:55 pm
Postitusi: 9
Eks see ole ikka, et kui keegi millegis näeb miskit head, siis on ta nagu "klappidega hobune" ja mitte midagi muud ei näe enam. Aga tegelikult ei ole see mahe nii roosiline midagi kui siin mõned meist näevad. Hea küll, räägitakse, et saab siin isegi 2,5 tonni hektarile, kui pannakse hoolega sõnnikut ja enne seda on olnud ristikut külvikorras kasvatatud või allakülvina pandud. Aga olgem ausad, et kui palju meil praegu Eestis kasvatatakse loomi, kelle kaudu me saaks väärtuslikku orgaanilist väetist?! Praegu pannakse 3-3,5 tonni ehk sõnnikut hektarile, kui sedagi, aga see on ju ääretult vähe võrreldes sellega, mis panid meie esiisad. Ja pealegi suurem osa meil nn. mahetootjad üldse taimekasvatusettevõtted, aga kust neilt see sõnnik võtta? Ja liblikõieliste kultuuride kasvatamisel saame mulda suures osas lämmastikku, kuid mis saab teistest taimetoiteelementidest? Fosforit ja kaaliumi ei vabane mullavarudest nii palju, et saaksime selle najal liugu lasta. Need mahekasvatajad lihtsalt "kotivad" põllumaad, mis on ääretult nutune. Ja teha seda ainult toetuste pärast. No ma ei tea, kas on mõttekas. Ja pealegi, kui natuke sõita ringi ja vaadata neid mahepõlde sügisel, siis need on suures osas koristamata. Kuid miks? Sest sealt ei ole midagi koristada, kuna kui hakata koristama, siis koristuskulud on suuremad ja lõppkokkuvõttes on miinused. Ja vaadake, kus suures osas need mahekasvatajad koondunud on. Ikka sinna, kus mullaviljakus on madal (Hiiumaa, Saaremaa, Võrumaa). Kesk-Eestis lihtsalt ei tulla selle peale naljalt, et hakata selle mahedaga vigurdama, sest see ei ole rentaabel.
Ma ei tea, kas on meil vaja nüüd tõesti viia need bilansid miinusesse ja jätta järeltulevatele põlvedele lahjad mullad.
Pigem oleks tark tegu vähendada mineraalsete väetiste koguseid ja taimekaitsevahendeid nii, et keskkonda ei kahjustada ja tagatakse ka mullaviljakus.
Ilmselt tuleb mahekasvatajate poolt nüüd palju vastukaja, kuid ülikoolis õppides ratsionaalset maakasutust saate sellele jutule ka kinnituse arvutuste põhjal, mis paneb kindlasti mõtlema!!! See siin on kõik väike osa, mis ma rääkisin. Ja ei ole mõtet hakata ajama, et teistes maades on nii palju mahepinda ja et meil Eestis võiks ka olla, sest teistes riikides mindi mahedale üle siis, kui mullaviljakus oli kõrge, kuid meil siis, mil ei ole aastaid õieti väetisi kasutatud.
Kannatlikkust!


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: mahe tootmisviis
PostitusPostitatud: Laupäev Dets 25, 2010 7:04 am 
Eemal

Liitunud: Reede Jaan 18, 2008 6:33 am
Postitusi: 2311
Asukoht: läänemaa
Nõus:)

_________________
Tark ei torma!


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: mahe tootmisviis
PostitusPostitatud: Esmaspäev Dets 27, 2010 8:30 pm 
Eemal

Liitunud: Reede Apr 09, 2010 7:40 pm
Postitusi: 160
Asukoht: laatre tõlliste v.valgamaa
Paar postitust eespool tehti selgeks selle teema mõttetus või mõtetus.Võiks siis ju terve selle ökolehe ära kustutada-jääks haritud ja klappideta vendadele rohkem kirjaruumi.See on mu isiklik arvamus-seda ülikoolis ei õpetatud-kuulnud olen ainult seda et haridus mõistust ei andvat.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: mahe tootmisviis
PostitusPostitatud: Esmaspäev Dets 27, 2010 9:06 pm 
Eemal

Liitunud: Laupäev Juul 31, 2010 9:55 pm
Postitusi: 9
See teema ongi siin selleks, et arutleda ja mõelda selle maheda üle ja miks on nüüd siis hea see ära kustuda!? Haridus annab mõistust küll, õppides põllumajandust, avaneb oluliselt silmaring, mida siin mahepooldajatel natuke vajaka jääb ja seepärast leidsingi siinset rahvast valgustada. Kui arvad, et ma hüppan siin ainult koolist kuulduga, siis eksid, ettevõtet juhtides tuleb see selgelt ju välja.
kopraonu kirjutas:
Paar postitust eespool tehti selgeks selle teema mõttetus või mõtetus.Võiks siis ju terve selle ökolehe ära kustutada-jääks haritud ja klappideta vendadele rohkem kirjaruumi.See on mu isiklik arvamus-seda ülikoolis ei õpetatud-kuulnud olen ainult seda et haridus mõistust ei andvat.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: mahe tootmisviis
PostitusPostitatud: Esmaspäev Dets 27, 2010 9:54 pm 
Eemal

Liitunud: Laupäev Jaan 30, 2010 6:01 pm
Postitusi: 675
Asukoht: Saaremaa
allgoes kirjutas:
Pole vastu maheviljelusele, kui suudetakse tagada kasvõi minimaalne mullaviljakuse tõus.

Viljakuse tõusu ei suudeta sageli tagada ka tavaviljeluses. Pigem tuleks üritada seda vähemalt säilitada, kindlasti mitte lasta negatiivsesse bilanssi, nagu mahedalt viljeledes enamjaolt juhtub, eriti, kui orgaanikat ei kasutata. Ei ole ka maheda, kui niisuguse vastu, pigem tuleks rohkem üritada üht teisega kombineerida. Mõlemal omad head ja halvad küljed.

Aga sellega olen küll nõus, mis kuskilt läbi ka käis, et vähemviljakatele aladele, kus mahe väga levinud (saared, Võrumaa) maheviljakasvatus hästi ei sobi, see juba tõesti maa kurnamine.

_________________
muuhulgas põllumees...


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: mahe tootmisviis
PostitusPostitatud: Teisipäev Dets 28, 2010 7:50 pm 
Eemal

Liitunud: Neljapäev Dets 11, 2008 3:51 pm
Postitusi: 321
Allgoes tambib mu alati mutta, kui üritan mahedaid kiita :cry:
Aga tegelikult võib-olla ka tavaviljeluses huumusbilanss negatiivne, sest mineraalväetised seda otseselt ei mõjuta( kui ainult, siis põhu/juurte/kõrre kaudu tagastatud elementide näol mullas mineraliseerudes)
Aga tõesti, mõlemil on omad plussid ning miinused. NPK pole maheda näol üldse probleemiks.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: mahe tootmisviis
PostitusPostitatud: Kolmapäev Dets 29, 2010 12:05 am 
Eemal

Liitunud: Reede Apr 09, 2010 7:40 pm
Postitusi: 160
Asukoht: laatre tõlliste v.valgamaa
Enne valgustamist võiks nagu selle sihtgrupi tausta uurida.Et seda meeletut suurt mahetoetust meie ühisest katlast välja koukida oleks võimalik on vaja rohumaad katta loomühikutega-kust siin see looma ja sitapuudus tuleb.PRIA mahe ja loomakasvatustoetuste saajate nimekirjad kokku panna siis kattuvad nad küllaltki suure % ulatuses.Umbes 400-500ha on meil karjamaade all ja sinna külvikorraga:haljaskesa-haljaskesa-teravili AKga ei ole küll maa kottimine minu arust.Millegi pärast kirjutati ka viljelusvõistluse teemadel et loomade olemasolu aitas ha tulukust tõsta.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: mahe tootmisviis
PostitusPostitatud: Kolmapäev Dets 29, 2010 7:41 am 
Eemal

Liitunud: Laupäev Juul 31, 2010 9:55 pm
Postitusi: 9
Soovitaks siinkohal uurida ka FADN-i ja FAO andmeid Eesti kohta. Viljelusvõistlusel aitas jah sõnnik ha tulukust tõsta, aga seda koos mineraalsete väetistega ja küllaltki kõrge mullaviljakuse juures.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: mahe tootmisviis
PostitusPostitatud: Kolmapäev Dets 29, 2010 6:39 pm 
Eemal

Liitunud: Neljapäev Dets 11, 2008 3:51 pm
Postitusi: 321
kopraonu kirjutas:
Enne valgustamist võiks nagu selle sihtgrupi tausta uurida.Et seda meeletut suurt mahetoetust meie ühisest katlast välja koukida oleks võimalik on vaja rohumaad katta loomühikutega-kust siin see looma ja sitapuudus tuleb.PRIA mahe ja loomakasvatustoetuste saajate nimekirjad kokku panna siis kattuvad nad küllaltki suure % ulatuses.Umbes 400-500ha on meil karjamaade all ja sinna külvikorraga:haljaskesa-haljaskesa-teravili AKga ei ole küll maa kottimine minu arust.Millegi pärast kirjutati ka viljelusvõistluse teemadel et loomade olemasolu aitas ha tulukust tõsta.

Nii on üpriski ökonoomne teravilja kasvatada, põld puhtaks, ca 2 nädalat lasta umbrohul vohada(?) ning lambad sügisel peal hoida.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: mahe tootmisviis
PostitusPostitatud: Kolmapäev Dets 29, 2010 8:53 pm 
Eemal

Liitunud: Reede Apr 09, 2010 7:40 pm
Postitusi: 160
Asukoht: laatre tõlliste v.valgamaa
Väga hariv uurimus ainult jällegi nagu kõik statistika alati-ta ei anna täit pilti olukorrast.Kui sinna oleksime sattunud meie ja Lõunapiim oleks pilt hoopis teine loomühikute seisukohast.7000est-500 on vist7%.Nii palju on mul selle statistika osas ka ainult lugupidamist.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: mahe tootmisviis
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mär 12, 2012 3:46 pm 
Eemal

Liitunud: Laupäev Mär 19, 2011 7:25 pm
Postitusi: 89
Asukoht: Lääne-Eesti
Oleme ka mahedad. Vilja on iga aasta kuskil 15ha maas, aga selle teeme siloks kui õige aeg.


Üles
 Profiil  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 106 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  





Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
et 3.0.10

greenmiles v1.1 designed by CodeMiles Team -TemplatesDragon-.